Geniş Alan Ağ (WAN) Çözümleri
WAN (Geniş Alan Ağı) ÇÖZÜMLERİ
 
T6 BİLİŞİM aşağıdaki alanlarda profesyonel çözümler sunmaktadır:

Bonding (Hat Birleştirme):

Bonding birden fazla WAN hattının bant genişliklerinin birleştirilerek yüksek hızlı tek bir hatta çevrilmesidir. Bonding teknolojisi ile istenilen operatörlerden istenilen sayıda WAN hattı birleştirilerek erişim sürekliliği maksimum seviyeye çıkarılabilir. Bonding, erişim sürekliliğini maksimuma çıkarmanın yanı sıra WAN hatlarının bant genişliklerini de birleştirir. Bonding sayesinde farklı hatların (ADSL, ADSL2+, VDSL, 3G, 4.5G, metro ethernet, fiber internet, kablo internet, uydu, vb.) birleştirilmesiyle ihtiyaç duyulan bant genişliğine rahatlıkla ulaşılabilir. Ayrıca farklı hatların birleştirilmesi sayesinde tek bir operatöre yüksek bant genişlikleri için ödenen yüksek ücretler de tarihe gömülür. Bonding teknolojisinin faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
 
 • Yüksek Bant Genişliği: Farklı WAN hatlarının bant genişlikleri birleştirilerek yüksek hız elde edilir. (Örn: VDSL+4G hatlar birleştirilerek 50 Mbps download/ 20 Mbps upload elde edilir*)
 • Erişim Sürekliliği: Farklı operatörlere ait farklı WAN teknolojileri kullanılarak maksimum erişim sürekliliği sağlanır. Bu sayede herhangi bir operatörün hattı kesilse bile kullanıcı bir kesinti hissetmez.
 • Güvenlik: Bonding teknolojisi ile veriler farklı hatlar üzerinden parçalanarak taşınır ve şifreleme için en yüksek standartlar kullanılır. Bu sayede illegal dinleme ve verilerin çalınması imkansız hale gelir.**
 • Mobilite: 3G/4G/4.5G hatların birleştirilmesi ile yüksek bant genişliklerine ulaşılır. Dolayısıyla mobil kapsama olan her yerde kablolu bağlantı beklemeye gerek kalmadan iş sürekliliği sağlanır.
 • Düşük Maliyet: MPLS hatlar internet hatlarına göre çok daha pahalıdır. Bonding teknolojisi ile MPLS hatlara göre çok daha uygun maliyetli olan 4.5G ve VDSL internet hatları birleştirilerek yüksek hızlı ve kesintisiz erişim imkanı sağlanır. 
*Operatör performansına göre değişiklik gösterebilir.
**Ürünler 2007’den itibaren sektörde yer almaktadır. Şimdiye kadar herhangi bir güvenlik zaafiyeti rapor edilmemiştir. 

Link Balancing (Hat Dengeleme):

Link balancing farklı İSS'lere (İnternet Servis Sağlayıcı) ait internet bağlantılarının eşzamanlı biçimde aktif-aktif kullanılmalarına imkan veren teknolojidir. Link balancing teknolojisi sayesinde kamu kurumları ve özel şirketler internet ve WAN bağlantılarında İSS yedekliliği sağlayabilirler. İSS yedekliliği sağlanırken kurum içi ağda veya operatör tarafında herhangi bir konfigürasyon değişikliği (IP, NAT, Firewall yapılandırması vb.) gerekmez. Link balancing donanımı diğer cihazlar için transparandır, kurulum aşamasında bile kesinti yaşanmaz. Link Balancing teknolojisinin faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • İSS Yedekliliği: Farklı İSS'lere ait internet hatları eş zamanlı olarak aktif-aktif kullanılır. Herhangi bir İSS hattı kesilse bile söz konusu hat normale dönene kadar trafik diğer hatlar üzerinden iletilir.
 • Yük Dengeleme (Outbound Trafik): Kurum içerisinden internete doğru olan veri trafiği kurum tercihlerine göre istenilen İSS hatlarına dağıtılabilir.
 • Yük Dengeleme (Inbound Trafik): Akıllı DNS (Domain Name Server) özelliği ile internetten kurum ağına doğru olan trafik farklı İSS hatlarına dağıtılabilir. VPN istemcileri, web posta erişimi, iş uygulamaları ve uzak kullanıcılar tarafından e-posta alımı örnek uygulamalar arasında bulunmaktadır.
 • Kolay Kurulum: Kurulum için hattın kesilmesi gerekmez. Diğer cihazlar için transparandır, firewall ve ana router konfigürasyonuna gerek kalmaz. İSS bağımsızdır, kurulum için İSS yardımına gerek duyulmaz.
 • Bant Genişliği Yönetimi ve Optimizasyon: Uygulama katmanı(Layer-7) seviyesinde DPI (Deep Packet Inspection) özelliği bulunur. Mobil trafik, sosyal ağlar, P2P, anında mesajlaşma, dosya paylaşımı gibi uygulamalar için sınıflandırma ve kontrol sağlar.


Uygulama Performansını Garantileyen SD-WAN:

Uygulama performansını garantileyen SD-WAN teknolojisi kurum ağlarında uygulama sayısı, lokasyon sayısı, kullanıcı sayısı, farklı İSS hatları vb. gibi değişken unsurlara bakılmaksızın uygulama performanslarını tüm kullanıcılar için bütüncül bir şekilde düzenlemeyi sağlar. Uygulama görünürlüğü ve kontrol, dinamik WAN, WAN güvenliği ve WAN optimizasyonu özellikleriyle her türlü geniş alan bağlantısının en verimli şekilde kullanılmasını garanti altına alır. Kurumsal şirketlerin ve kamu kurumlarının önceliklerine ve hedeflerine uygun olarak uygulamaların performans hedeflerini belirleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Uygulama performansını garantileyen SD-WAN çözümünün temel özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Uygulama Görünürlüğü: Kurumsal ağda çalışan uygulamaların en küçük ayrıntısından SLA bazlı uygulama performans yönetimine kadar her yönüyle kullanım ve performansı tam olarak görmeyi sağlar.
 • Uygulama Kontrolü: Uygulamalar için gerekli veri trafiğine göre ağ davranışını ve kaynaklarını dinamik olarak ayarlar. En karmaşık ve değişken WAN bağlantısı performanslarında bile kritik uygulamaların çalışmasını garanti eder.
 • WAN Optimizasyonu: Uygulama yanıt sürelerini hızlandırır, verileri sıkıştırarak ağa ek sanal bant genişliği sağlar.
 • Dinamik WAN Seçimi: Birden fazla WAN bağlantısı olan şubeler için dinamik WAN'ı etkinleştirir. Gerçek zamanlı olarak performansa ve uygulama trafiğine göre en iyi yolu seçer.
 • WAN Güvenliği: İnternete gönderilen trafiği şifreleyip güvenli ağ geçitlerine göndererek kurum ağını tehditlere karşı korur.


Yedek Hatlı 3G/4G Router:

Yedek hatlı 3G/4G routerlar profesyonel uygulamalar için son derece güvenlidir. Kritik önem taşıyan uygulamalar için mobil ve karasal hatlar üzerinden iletişim sağlar. Harici anten konnektörleri sayesinde  farklı antenler kullanılabilir ve sinyal seviyesi artırılabilir. Merkezi yönetim sistemi ve GPS özelliği ile tüm cihazlar tek bir platformdan erişilebilir, denetlenebilir ve izlenebilir.

Yedek hatlı 3G/4G routerların temel özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Dual SIM: Farklı SIM kartlar aktif-pasif şekilde çalışabilir. Aktif hat
 • kesildiğinde pasif hat otomatik olarak devreye girer.
 • WiFi: Eş zamanlı olarak 100 kullanıcıya hizmet verebilir.
 • GPS: Konum belirleme özelliği
 • Portlar: 4xEthernet, I/O, RS232, RS485
 • Çalışma Sıcaklığı: -40°C - 75°C

* Cihaz modeline göre farklılık gösterebilir.

 
Yeniliklerimizden Haberdar Olabilirsiniz